Nové vybavení auta na cesty - Ford Fusion

25.05.2022

Přes zimu jsem se rozhodl, že chci ve svým autě na cestách trochu větší pohodlí. Do té doby jsem spal uvnitř s kolem a sklopenými zadními sedačkami. Na prostoru asi 150x150cm i s kolem... nic moc. Kolo jsem musel vždy rozebírat, složitě skládat dovnitř na bok auta a upevnit aby to nelítalo... Vždy práce alespoň na 15min, naložení i vyložení...

Řekl jsem si, že to chce zlepšit... Kolo tedy muselo jít ven. Původně jsem chtěl tažné a klasický nosič na kouli. Když jsem ale viděl cenu... tak jsem věděl, že tudy cesta nevede. (7000 Kč tažné, 10 000 Kč nějaký lepší nosič...) Koukal jsem po alternativě a našel držák na zadní dveře od značky Thule. Konkrétně model Outaway se závěsným uchycením kol. Projel jsem jaké má možnosti a neváhal jsem. Lehká montáž, chytré řešení uchycení kola, zamčení proti demontáži a možnost kolo zamčít k nosiči. Top strop! Jiné drzáky na zadní dveře nic takového nenabízí... složitá montáž a to je vše. Dají se lehce ukrást... Cena Thule Outaway je trochu vyšší než u jiných držáků, ale pro mě pořád lepší než to řešení na kouli. Cena nosiče cca 7000 Kč, oproti 17 000 Kč.

Nooo a další věc byla postel... Ve Fusionu je zadní prostor omezen délkou jen 150cm a s mojí délkou 190cm to není moc ideální. Naštěstí jde sklopit i přední sedačka. Ale to pořád není vše. Je to jen pro převoz delších věcí. Na spaní to taky není ideál... Je tam docela stoupání a díra mezi sedačkami. Chtělo to tedy nějakou chytrou rozkládací postel. Tady přišla moje chvíle kreativity a možnost práce se dřevem. Postupoval jsem trochu opačně. Změřil jsem si šířku spaní a zjistil jsem, že maximální šířka je 65cm... prostor sedačka řidiče - dveře u spolujezdce. To je docela málo na normální matraci. Tak jsem zkusil hledat matrace s tímto rozměrem. Zjistil jsem, že se prodává pohodlná samonafukovačka v Decathlonu s ideálními rozměry 190x65cm. Top-strop! Teď už "jen" konstrukce postele... 

Koupil jsem OSB desku, hranoly, pár vrutů, černou barvu a šlo se na věc... Pár hodin v dílně a postel byla hotová! Zvolil jsem rozkládací variantu, která se skládá ze dvou částí. Jedna cca těch 150cm (na zadních sedačkách) a druhá část 40cm na pantech. Je to kvůli tomu abych tu postel mohl vozit celoročně a mohl sklopit přední sedačku, pro případ, že někoho povezu. Postel jsem opatřil na samolepícím černým filcem v místech, kde se dotýká plastů. Je to z důvodu toho, aby to za jízdy nevrzalo. Postel jsem chytil menší kurtou k zadním sedačkám, tím pádem nikam necestuje a drží na svém místě... i v případě havárie. Co se mi líbí, vznikl mi nový prostor pro zavazadla. Kvůli spádu sklopených sedaček jsem musel postel postavit na 40cm vysoké nohy, díky kterým vznikl pod postelí docela velký prostor pro další věci. V malém autě se to občas fakt hodí.

Ještě mám dvě rady na závěr... Kdyby jste se rozhodli dělat cokoliv ze dřeva do auta, doporučuji si dát pozor na pukliny v dřevě, kde se drží smůla. Při velkých teplotách, které v létě panují je dost možné, že smůla začne vytíkat. Já si to nepohlídal a i přes barvu začala smůla téct. Naštěstí jsem to zavčas vyřešil. Smůlu jsem vyškrabal, pukliny vyplnil a zatřel jsem to pořádnou vrstvou barvy.

Druhá rada je, pokud už se Vám smůla na něco dostane, spolehlivě si s ní poradí technický líh. Dokáže ji rozpustit a zcela odstranit.

Pár stories videí o tom jak postel funguje... ZDE.

Díky, že jste se dostali až sem! Jestli se Vám článek líbil, budu rád za sledování na Instagramu!

Popř. můžete sdílet, jestli si myslíte, že by to mohlo někomu pomoct...

Mějte se! Budu se těšit u dalšího článku!