Two Wheel Life - Vašek Kolář

04.10.2020

Zdravím, vítám Vás u nového seriálu s názvem "Two Wheel Life". 

Jedná se o životopisný seriál ze života lidí, kteří se pohybují v bajkové oblasti. Budete si moci přečíst osudy různých bikerů, závodníků, trailbuilderů, coachů, fotografů a dalších zajímavých osobností. Půjde zejména o jejich cestu od tvrdého začátku až po jejich úspěch. Budete se moci dozvědět, co plánují do budoucna a nebo třeba jaká je jejich motivace. Celé to podtrhnu vlastními originálními fotografiemi. 

Tak jdeme na to!

Prvním hostem tohoto seriálu je biketrialista Vašek Kolář. Ej-kej-ej "Vasha".

Proč zrovna Vasha?

S Vashou poslední dobou trávím nejvíce času. Bydlíme ve stejném městě a navzájem se doplňujeme. Já pro něj tvořím obsah v podobě fotek pro sociální sítě a Vasha na oplátku fotí se mnou moje občas šílené nápady na fotku. Např. půlnoční seskok z bagru uprostřed temného lesa... Proto jsem si ho vybral pro můj první díl tohoto seriálu.

Vasha je profesionální biketrial jezdec. Je mu 29 let a má za sebou mnoho úspěchů. Aktuálně (2020) je jedenáctinásobný mistr světa v biketrialu a držitel světových i českých rekordů na kole. Mnoho úspěchů sklízí i u nás v ČR, prakticky každý závod vyhrává. Spolupracuje s významnými firmami jako jsou Maestro, Kellys, Trialtech, WD-40, TBB-Bike nebo třeba tým SickSeries. Jezdí za ASC Dukla Praha. Provozuje bike shows a akademii, kde trénuje reprezentanty ČR a začínající i pokročilé bikery na enduro kolech. K tomu všemu ale vedla těžce vydřená cesta...

Jak to celé začalo...

V roce 1996 byl Vasha (6 let) se svým tátou mrknout na blanenské závody v biketrialu. Vashovi se tento sport zalíbil. Jeho táta ho tedy přihlásil do místního klubu a tehdy to celé začalo... První kolo, na kterém jezdil bylo vylepšené BMX s brzdami. (Jiskra TC-50) Kolo vážilo šílených 14 kg, brzdy se roztahovaly pomocí gumiček ze zavařovaček a celkově to nebyla žádná sláva. I tak to Vasha nevzdal, postupně s podporou rodičů tvrdě trénoval a objížděl závody po celém světě. Ve dvanácti letech vyhrál svůj první titul MS v mládežnické kategorii v Japonsku. Časem se dostal až do stávající pozice, kdy jezdí v Elitní kategorii.

Co dělal v roce 2020 a co plánuje na další rok?

Je rád, že je to pozvolnější. Od roku 1996 naplno závodil až do teď. Tento rok měl volnější a měl více času na různé projekty. Díky tomu mohl vzniknout např. bikecamp, mohl se více soustředit na natáčení YouTube videí nebo třeba máknout na projektu se mnou. (O co jde se dozvíte na konci roku.) Přes zimu se chce Vasha plnohodnotně připravit na závody a pokud to příští rok umožní, opět se naplno věnovat závodům.

Jaká je jeho vize do budoucna...

Do doby, dokud to dovolí zdraví, chtěl by závodit. Rok od roku je to bohužel horší. Má problémy s kyčlí, bolí ho to a nemá kvůli tomu takový rozsah pohybu. Kromě závodění chce dělat to, co ho baví. Natáčet YouTube videa, produkovat edity na solidní úrovni, pořádat exhibice, dělat bikecampy a předávat co se naučil.

Vashova motivace...

Vashu baví hlavně závodění. Od mala vzhlížel k nejlepším jezdcům Elitní kategorie a toužil jednou tuto kategorii vyhrát. To se mu v roce 2014 povedlo! Jak už jsem zmínil, mistra získal 11x z toho 6 v Elitní kategorii. Tím to ale neskončilo. Další motivaci hledá v porovnávání se s ostatními na závodech, učení se nových triků, natáčení editů (např. Brakeless, AbuDhabi Ride, Different View).

Pár otázek na závěr:

Kde trénuješ?

Vasha: "Nejčastěji trénuju na trialovým kole u nás v trialparku v Blansku. Chodím trénovat i k nám do lesa, kde máme pěkný terén. Hodně kamenů a tak... To mám rád. Úplně nejvíc je ježdění v bandě s kámošema. S nima jezdím každý rok trénovat do Španělska."

Máš nějaký vzor? Jestli ano, koho?

Vasha: "Dřív jsem měl vzorů hodně, teď už jich tolik není. Pokud bych měl zvolit jednoho, bude to Danny MacAskill. Líbí se mi jeho tvorba videií a celkově jeho ježdění. Co se týče závodního trialu, tam konkrétní jméno nemám. Každý jezdec má něco, někdo má pěkný styl, někdo je brutální technik a někdo skáče velké skoky."

Na čem jezdíš?

Vasha: "Jezdím na trialovém speciálu od značky Maestro, to je moje hlavní kolo. Pak mám ještě další kola, to je streettrial od Inspired, endurko a trailový kolo od značky Kellys. Ale baví mě jakýkoliv kolo, i na skládačce se dá vymyslet hodně věcí."

Měl jsi nějaká zranění?

Vasha: "Měl jsem zlomenou nohu v patnácti letech. Když jsem jednou skákal do molitanu, zlomil jsem si ruku. Poslední větší zranění jsem měl v roce 2016, tehdy jsem si při závodech zlomil zápěstí. Potom jsem to rychle rozhýbával, abych stihl mistrovství světa v Číně. Týden před závodem mi sundali sádru, vůbec jsem nemohl jezdit, ale povedlo se mi to rozhejbat. Podle toho dopadlo taky umístění, žádná sláva... Tím to ale neskončilo. Jako jediný jsem zvládl udělat výskok z rádiusu, který nikdo jiný nezvládl. Díky tomu jsem tam zvedl pozornost. To mi udělalo velkou radost. Jinak jsem moc zranění neměl, na to, že každý den 23 let jezdím na kole. Je to i o tom, jak umí člověk padat a jaké má reakce."

Kombinuješ kolo s jiným sportem?

Vasha: V roce 2012 jsem se rozhodl, že ten trial chci posunout co nejdál. Začal jsem to kombinovat s posilovnou. Dostal jsem se pod ASC Dukla v Praze, kde jsem dostal možnost využívat veškeré jejich zázemí. Dost jsem to kolo kombinoval s krátkýma sprintama, skokama snožmo, běhání do schodů a s tou posilovnou... Dost jsem to pak na sobě poznal, pomohlo mi to."

Jak si představuješ svoje životní období, až se nebudeš moct naplno věnovat kolu?

Vasha: "Tak určitě jednou, za X let, až budu mít jednou nějakou holku, bych chtěl mít dítě. Postupně ho vést taky třeba k nějakému sportu. Určitě by mě bavilo s ním jezdit po závodech a mít třeba radost z jeho úspěchů. Když už nebudu moct závodit, chtěl bych určitě jezdit exhibice hodně dlouho. Uvidíme, jak dlouho to zdraví dovolí. Kolo mě ale tak baví, že i když budu starej alespoň to budu sledovat."


Pár otázek bylo od Vás čtenářů. Sledujte můj Instagramový účet, zde se vždy dozvíte, kdo bude v dalším díle. Zároveň do stories přidám anketu, kam můžete svoje otázky zaslat. Ty nejzajímavější vyberu a objeví se v příštím díle. :)Pokud Vás Vasha oslovil a zatím ho nesledujete, určitě doporučuji mrknout na jeho Instagram a nebo na jeho Youtube kanál, kam přidává zajímavá videa. Za shlédnutí určitě stojí i jeho web. 

Odkazy zde:

Vasha - YouTube

Vasha - Instagram

Vasha - Webovky


Za mě je to vše, těším se u dalšího dílu. Mějte se!