TWL #2 - Vašek Kolář

20.06.2021

Zdarec! Vítej u nového dílu seriálu Two Wheel Life!

Předem bych chtěl zmínit, že se jedná o trochu jiný koncept, než jsem udělal s Mírou Kopeckým. Tohle měl původně být úplně první díl. Okolnosti to bohužel umožnili vypustit až teď. Původně měl být seriál kompletně vyprávěný mnou, ale nakonec jsem zvolil variantu formou rozhovoru. Přijde mi to autentičtější. Klidně pak dej do komentu vědět, co se Ti zdá lepší. Jestli tato vyprávěná verze, nebo "rozhovorová" verze s Mírou.

Tak jdeme na to!

Druhým hostem tohoto seriálu je Vašek Kolář! Ej-kej-ej "Vasha". 

Za mě správnej týpek... zná svoje cíle, je s ním prd... ehm zábava a hlavně to není žádný namyšlený egoista. Že jsem jich už potkal... Vašek je prostě skromnej kluk se srdcem na správným místě. Vashu vnímám zhruba od roku 2011, kdy jsem se motal po místním skateparku s BMXem a nešlo mi to. Točili tenkrát se svojí partou Rideheads videjka a já se od nich inspiroval. Od začátku roku 2020 spolu trávíme většinu našeho času. Buď něco fotíme, nebo felíme někde u kávičky a vyprávíme si historky...

Vasha je profesionální biketrial jezdec. Je mu 30 let a má za sebou mnoho úspěchů. Aktuálně (2021) je jedenáctinásobný mistr světa v biketrialu a držitel světových i českých rekordů na kole. Mnoho úspěchů sklízí i u nás v ČR, prakticky každý závod vyhrává. Spolupracuje s významnými firmami jako jsou Maestro, Kellys, Trialtech, WD-40, TBB-Bike nebo třeba tým SickSeries. Jezdí za ASC Dukla Praha. Provozuje bike shows a akademii, kde trénuje reprezentanty ČR a začínající i pokročilé bikery na enduro kolech. K tomu všemu ale vedla těžce vydřená cesta...

Jak to celé začalo...

V roce 1996 byl Vasha (6 let) se svým tátou mrknout na blanenské závody v biketrialu. Vashovi se tento sport zalíbil. Jeho táta ho tedy přihlásil do místního klubu a tehdy to celé začalo... První kolo, na kterém jezdil bylo vylepšené BMX s brzdami. (Jiskra TC-50) Kolo vážilo šílených 14 kg, brzdy se roztahovaly pomocí gumiček ze zavařovaček a celkově to nebyla žádná sláva. I tak to Vasha nevzdal, postupně s podporou rodičů tvrdě trénoval a objížděl závody po celém světě. Ve dvanácti letech vyhrál svůj první titul MS v mládežnické kategorii v Japonsku. Časem se dostal až do stávající pozice, kdy jezdí v Elitní kategorii.

Co dělal v roce 2020 a co plánuje na další rok?

Je rád, že je to pozvolnější. Od roku 1996 naplno závodil až do teď. Tento rok měl volnější a měl více času na různé projekty. Díky tomu mohl vzniknout např. bikecamp, mohl se více soustředit na natáčení YouTube videí nebo třeba máknout na kalendáři 2021, který jsme spolu fotili. Přes zimu (zima 2020) se chce Vasha plnohodnotně připravit na závody a pokud to příští rok umožní, opět se naplno věnovat závodům.

Jaká je jeho vize do budoucna...

Do doby, dokud to dovolí zdraví, chtěl by závodit. Rok od roku je to bohužel horší. Má problémy s kyčlí, bolí ho to a nemá kvůli tomu takový rozsah pohybu. Kromě závodění chce dělat to, co ho baví. Natáčet YouTube videa, produkovat edity na solidní úrovni, pořádat exhibice, dělat bikecampy a předávat co se naučil.

Vashova motivace...

Vashu baví hlavně závodění. Od mala vzhlížel k nejlepším jezdcům Elitní kategorie a toužil jednou tuto kategorii vyhrát. To se mu v roce 2014 povedlo! Jak už jsem zmínil, mistra získal 11x z toho 6 v Elitní kategorii. Tím to ale neskončilo. Další motivaci hledá v porovnávání se s ostatními na závodech, učení se nových triků, natáčení editů (např. Brakeless, AbuDhabi Ride, Different View).

Pár otázek na konec:

Kde trénuješ?

Vasha: "Nejčastěji trénuju na trialovým kole u nás v trialparku v Blansku. Chodím trénovat i k nám do lesa, kde máme pěkný terén. Hodně kamenů a tak... To mám rád. Úplně nejvíc je ježdění v bandě s kámošema. S nima jezdím každý rok trénovat do Španělska."

Máš nějaký vzor? Jestli jo, koho?

Vasha: "Dřív jsem měl vzorů hodně, teď už jich tolik není. Co se týče závodního trialu, tam konkrétní jméno nemám. Každý jezdec má něco. Někdo má pěkný styl, někdo je brutální technik a někdo skáče velké skoky. Jinak mě baví spousta BMX jezdců, slopestyle jezdců i XC jezdců... Obecně jsem takovej fanda cyklistiky."

Na čem jezdíš?

Vasha: "Jezdím na trialovém speciálu od značky Maestro, to je moje hlavní kolo. Pak mám ještě další kola, to je streettrial od Inspired, endurko a trailový kolo od značky Kellys. Ale baví mě jakýkoliv kolo, i na skládačce se dá vymyslet hodně věcí."

Měl jsi nějaká zranění?

Vasha: "Měl jsem zlomenou nohu v patnácti letech. Když jsem jednou skákal do molitanu, zlomil jsem si ruku. Poslední větší zranění jsem měl v roce 2016, tehdy jsem si při závodech zlomil zápěstí. Potom jsem to rychle rozhýbával, abych stihl mistrovství světa v Číně. Týden před závodem mi sundali sádru, vůbec jsem nemohl jezdit, ale povedlo se mi to rozhejbat. Podle toho dopadlo taky umístění, žádná sláva... Tím to ale neskončilo. Jako jediný jsem zvládl udělat výskok z rádiusu, který nikdo jiný nezvládl. Díky tomu jsem tam zvedl pozornost. To mi udělalo velkou radost. Jinak jsem moc zranění neměl, na to, že každý den 23 let jezdím na kole. Je to i o tom, jak umí člověk padat a jaké má reakce."

Kombinuješ kolo s jiným sportem?

Vasha: V roce 2012 jsem se rozhodl, že ten trial chci posunout co nejdál. Začal jsem to kombinovat s posilovnou. Dostal jsem se pod ASC Dukla v Praze, kde jsem dostal možnost využívat veškeré jejich zázemí. Dost jsem to kolo kombinoval s krátkýma sprintama, skokama snožmo, běhání do schodů a s tou posilovnou... Dost jsem to pak na sobě poznal, pomohlo mi to."

Jak si představuješ svoje životní období, až se nebudeš moct naplno věnovat kolu?

Vasha: "Tak určitě jednou, za X let, až budu mít jednou nějakou holku, bych chtěl mít dítě. Postupně ho vést taky třeba k nějakému sportu. Určitě by mě bavilo s ním jezdit po závodech a mít třeba radost z jeho úspěchů. Když už nebudu moct závodit, chtěl bych určitě jezdit exhibice hodně dlouho. Uvidíme, jak dlouho to zdraví dovolí. Kolo mě ale tak baví, že i když budu starej, alespoň to budu sledovat."


Pár otázek bylo od Vás čtenářů. Sleduj můj Instagram, zde se vždy dozvíš, kdo bude v dalším díle. Zároveň do stories přidám anketu, kam můžeš zaslat svoje otázky. Ty nejzajímavější vyberu a objeví se v příštím díle!

Pokud Tě Vasha oslovil a zatím ho nesleduješ, určitě doporučuji mrknout na jeho sociální sítě a web. Tam pravidelně přidává šílený videa a naše fotky!

Odkazy zde:

Vasha - YouTube

Vasha - Instagram

Vasha - Webovky


To je k dnešnímu dílu vše... Díky, že jste si udělali čas! Budu rád za sdílení, nebo nějaký koment zde pod seriálem. 🙂 

Bajku zdar! Těším se u dalšího dílu!