Rozhovor pro TEGA Blansko

30.09.2022

Ve spolupráci se střední školou TEGA Blansko jsem dal dohromady tento rozhovor. V minulosti jsem tuto školu absolvoval a vystudoval obor "Nástrojař".  Nic méně jsem jsem se od oboru vzdálil a momentálně dělám úplně něco jiného. To inspirovalo paní Škaroupkovou, aby se mnou udělala tento rozhovor.

1.) Věnujete se fotografování a cyklistice. Jaké byly Vaše začátky v těchto aktivitách? Kolik vám bylo let, když jste začínal?

"Kolo byla první věc, která mě potkala. Vždy mě ježdění bavilo a do teď si nedokážu svůj život bez kola představit.
Je to pro mě součást života a životního stylu. Jezdím od mala, tuším někdy od 5 let. Kolem roku 2011 (tehdy mi bylo 12 let) jsem objevil disciplínu BMX. Koukal jsem na videa s touto tématikou a chtěl se v tom zdokonalovat, učit se triky, atd. Moc mi to ale nešlo. Od mala jsem dost opatrný a nerad padám. Což je u takového sportu běžná věc. Naučil jsem se jen základní "triky" typu bunnyhop, 180 v rádiusu, 180 na zemi a takovou falešnou 360 na zemi, kdy jsem se ve vzduchu otočil o 180 a zbytek dotočil na zadním kole. Jezdil jsem sám a neměl nikoho, s kým bych se hecoval a předháněl. Tuhle disciplínu jsem jezdil někdy do roku 2014. V tu dobu mě oslovil Standa Svoboda, začínal s disciplínou MTB Downhill/Freeride a sháněl někoho do party "BikeBastards". Dohromady jsme byli tři... já, Standa a Jarek Fiala (též student TEGY). Spolu jsme stavěli vlastní trať a postupně se posouvali v ježdění. Každý chtěl být lepší jak ten druhý a to nás hnalo kupředu. (To mi chybělo u BMX) Dost jsem v tu dobu bojoval s vlastním strachem, ale šlo to. Když si jezdec vše promyslí a nehrne se do všeho po hlavě, tak je to relativně bezpečné. I když to na první pohled moc nevypadá. 

Co se týče focení, začal jsem už na základce. V 6. třídě jsem nastoupil do Filmového kroužku a začal objevovat kouzlo focení a natáčení. V tu dobu jsem měl za úkol fotit Vánoční skok přes laťku. Fotil jsem to na obyčejný školní kompakt, který měl cca 2s zpoždění. Musel jsem jet zároveň se skokanem a zmáčknout spoušť o 2s dřív než skákal. Jedině tak se mi povedlo vyfotit správnou fotku. Další rok jsem dostal do ruky zrcadlovku (Canon 1100D), uchvátilo mě jak je to rychlé a přesné. S tím už se fotilo o poznání lépe. Dostalo mě to na tolik, že jsem si to přál k narozeninám. Od té doby jsem objevoval kouzlo zrcadlovky, výměnných objektivů a možnosti nastavení manuální expozice. Je to mnohem svobodnější a člověk tím může dosáhnout svého výsledku. To např. s mobilem nebo kompaktem nezvládnete. Dá se udělat pěkná fotka, ale nikdy ne podle Vašich představ. 

Kolem roku 2016 přišel zásadní zlom. Začal jsem kombinovat focení a ježdění na kole. V tu dobu už jsme jezdili trošku na úrovni a chtěli jsme z toho mít výstup. Jediný, kdo měl možnost a trochu zkušeností jsem byl já. Tudíž to padlo na mě a chytlo mě to. Koukal jsem na bajková videa/fotky a snažil se z toho získat zkušenosti, které jsem pak uplatňoval v terénu. Koncem roku 2018 přišel další velký zlom. Spadl jsem na kole tak nešikovně, že mě to vyřadilo skoro na 3 měsíce a to mě donutilo trošku přehodnotit situaci. Dopadlo to tak, že jsem se zastavil ve zlepšování a posouvání na kole a místo toho jsem začal více fotit. V tu dobu už jsem měl i nějaké zakázky. Na kole jezdím pořád, ale už to není jako dřív. Je to pro mě spíše životní styl a příležitost občas vypnout hlavu. Už se neposouvám tak jako dříve. Za to do focení jsem se opřel jak jen to jde. Snažím se fotit kreativní fotky, se kterými pak vyhrávám soutěže a fotím více zakázek, většinou reportáže a produktové fotky z cyklistiky."


2.) Jaká ocenění jste za své snímky získal?

"Za svoje kreativní fotky jsem dostal ocenění 3x Fotografie roku podle RedBull CZ a 9x Fotografie měsíce RedBull CZ a Megapixel. Fotograf z toho sice nic moc nemá kromě pár plechovek RedBullu a nebo vytištěné fotky roku, ale baví mě na tom to porovnání s ostatními. Vždy se sejdou zajímavé fotografie, které mě motivují."

3.) Čím se dnes živíte?

"Jak jsem zmiňoval na začátku, cyklistika je pro mě životní styl a díky tomu mám i práci v tomhle oboru. Momentálně se živím prací v bikeparku/skiareálu Kopřivná v Jeseníkách. Zde pracuji jako staniční pracovník lanovky a údržba trialů. K tomu mám na vedlejší živnost focení a kombinuji to podle potřeby. Práce na Kopřivné je docela volná. Když potřebuji fotit nějakou důležitou zakázku, vždy si domluvím zástup a mohu se věnovat své tvorbě. Toho si nesmírně cením, to bych v jiných pracích hledal marně. Práce na Kopřivné mě baví, přes týden se věnujeme údržbě trailů (tudíž jsem celý den v přírodě) a o víkendech jsem na lanovce. Je to pro mě jeden ze splněných snů. Vždy jsem chtěl pracovat a bydlet na horách. Když se nabídla možnost zde pracovat, tak jsem neváhal."

4.) Vaše profesní dráha se odklonila od oboru, který jste vystudoval. Dala Vám tedy něco střední škola?

"Původně jsem chtěl být automechanik, ale po konzultaci s mámou jsem si to rozmyslel. Viděli jsme větší budoucnost ve výrobě a obrábění. Tehdy jsem ještě nevěděl, co chci dělat a hledal jsem se. Automechanik by byl dost omezený obor. Obrábění (Nástrojař) nám přišlo do budoucna jako lepší volba. Šlo to hodně kupředu a shánělo se dost pracovníků, tudíž kdykoliv možnost někam nastoupit. I když teď dělám úplně něco jiného jsem rád, že mám základy strojaře. Mám větší přehled o tom co a jak funguje, např. když něco opravuji na kole a nebo na autě. Mám pro to potřebný cit."


5.) A co Vaše plány do budoucna?

"Do budoucna bych se chtěl primárně živit focením a být na volné noze. I když se může zdát, že si žiji sen, tak to úplně není pravda. Nerad jsem svázaný na jednom místě. Chtěl bych více cestovat, objevovat a tvořit. Focení na volné noze mi nabízí to, co od života očekávám. Bohužel to není úplně lehké. Je to běh na dlouhou trať. Vypracovat se na profesionálního fotografa stojí dost času a trpělivosti. Ze začátku člověk fotí vše, pak si vyselektuje věci, které ho baví a potom se tím začíná živit. Kdybych fotil rodinky, svatby, portréty, atd.. mám to o dost jednodušší. V tomhle oboru se práce shání lépe. Fotíte pro "normální lidi" a poptávek je hodně. Já jsem zaměřený hlavně na cyklistiku, kdy fotím pro firmy a pořadatele závodů. Zde se zakázky hledají obtížně, je to hodně o doporučení a kontaktech. Ale jen u focení asi nevydržím, je to dost stereotypní a kreativně namáhavá práce. Další práce, která mě baví je údržba trailů. Nejspíše se do budoucna spojím s nějakou trailbuilderskou partou a pomáhal bych opravovat traily. Buď přímo na Kopřivné, kde pracuji a nebo někde v jiných areálech. Fyzická práce mě také baví, tak toho chci využít. 😊"