Jak zkrotit M-ko (Návod na manuální focení)

04.04.2020

Zdravím, v tomhle článku Vám zkusím vysvětlit jak používat "Manuál" na foťáku.

Rozhodl jsem se tak, protože připravuji fotokurzy. Bylo by super na kurzu vědět základní věci, abychom se tím nemuseli zdržovat. 🙂

Není to návod, jak nastavit konkrétní foťák, od toho je příručka. 😁 Jde mi o to, aby jste pochopili, jak to celé funguje. Sám, když jsem začínal, dělalo mi to problém. Prošel jsem si strašně moc videí, návodů jak to celé nastavit, ale nikdy jsem to nemohl pochopit. Zlom přišel až tehdy, kdy jsem se naučil všechny vlastnosti parametrů. Protože hodnoty se nastavují podle toho, čeho chcete u fotky dosáhnout. Tudíž se nedá říct přesné nastavení pro každou fotku. Je to jen na tvůrci. To je ta věc, co mi nedocházela. Myslel jsem, že je to pokaždé dané stejně.


Při focení na manuál jsou pro nás důležité tyto parametry: ISO, clona, čas 

Menu bezzrcadlovky Sony
Menu bezzrcadlovky Sony

Čas:

Je to hodnota, která ovlivňuje, jak dlouho bude otevřená závěrka foťáku (doba po kterou foťák sbírá světlo z fotografované scény). 

Na standardním foťáku se dá hodnota nastavit od 1/4000 sekundy (krátký čas) až po 30 sekund (dlouhý čas). Pokud použijeme režim "Bulb", může být čas neomezený. Pozor, u delších časů je potřeba použít stativ, jinak budou fotky rozmazané pohybem.

Co která hodnota ovlivní? Krátké hodnoty se používají například u sportu, kde potřebujeme pohyb "zmrazit". Dlouhé hodnoty se používají například při focení hvězd, kde je velká tma a je zapotřebí, aby foťák sbíral světlo co nejdéle, jinak bude fotka úplně černá (podexpozice).

Kreativní použití: startraily, panning, rozmazání tekoucí vody, kreslení světlem, atd. 

Clona:

Je to hodnota, která ovlivňuje průchod světla objektivem na čip. Hodnota se značí písmenem "f". (Např. f/1.8, f/3.5, f/16....) Čím je hodnota nižší, tím více světla objektivem projde a naopak.

Co která hodnota ovlivní? Jak jsem zmínil, clona ovlivňuje hlavně průchod světla. Má ale i další vlastnosti. Čím je hodnota nižší, tím je menší hloubka ostrosti (rozmazané pozadí). Vyšší hodnoty nám zvětší hloubku ostrosti, zlepší kvalitu obrazu (zmizí aberace objektivu, vinětace, ....) a můžeme s nimi dosáhnout hvězdiček.

Hodnotu nejnižší clony nám určuje objektiv. Čím světelnější objektiv je, tím lépe. Můžeme si dovolit fotit v horších světelných podmínkách a pokud je potřeba clona vyšší, kdykoliv ji můžeme zvýšit. Světelné objektivy jsou ale náročné na výrobu a tomu odpovídá i cena. Nejlevnější světelný objektiv, který se dá pořídit napříč všemi značkami je 50mm f/1.8. Doporučuji pro začátek, sám na něj s oblibou fotím. 🙂

Kreativní použití: rozmazané pozadí/popředí, hvězdičky

Clona f/16
Clona f/16

ISO:

Je to hodnota, která ovlivňuje citlivost snímače na světlo. Hodnota se značí slovem ISO a příslušným číselným označením (ISO 100, ISO 4000, ...).

Čím je hodnota vyšší, tím je snímač citlivější a díky tomu je fotka světlejší. Bohužel s vyšší citlivostí roste i digitální šum ve fotce. Pak jsou fotky zrnité. Další nevýhodou vysoké hodnoty ISO je pokles dynamického rozsahu. Fotky pak nepůjdou tolik upravit v případě přepalu, podpalu a nebudou tolik barevné (podpal - černé místo na fotce, přepal - bílé místo na fotce).

Při používání ISO je nejlepší držet se co nejnižší hodnoty. Občas se tomu ale nevyhnete a ISO budete muset zvednout. Osobně se snažím nepřekročit hodnotu ISO 4000, pak už je pro mě fotka nekoukatelná. Každý na to má jiný pohled, někomu se zrno ve fotce líbí.

Kreativní použití: vyšší ISO u portrétových fotografií (má to svoji atmosféru)

Jak poznám kolik světla je na scéně? 

U bezzrcadlovek je to jednoduché, přímo v hledáčku máte displej s živým náhledem. U zrcadlovek je hledáček optický a vidíte scénu pořád stejně. Výsledná fotka se pak může lišit. Zde si musíte přepnout živý náhled na displej. Živý náhled je nejjednodušší, ale není přesný.

K tomu aby jsme přesně viděli, kolik je na fotce světla, nám pomůže buď histogram (opět jen displej) a nebo stupnice EV. Stupnice EV je vidět i v hledáčku zrcadlovky.

Ideálně exponovaná fotka je na stupnici uprostřed. Podexponovaná fotka je vlevo a přeexponovaná fotka je vpravo. Doporučuji držet se kolem středu (kolem nuly). 

Stupnice EV (Expozimetr)
Stupnice EV (Expozimetr)


Základ už víme... ale jak to celé spojit?

Já to dělám tak, že vždy vycházím z klíčové vlastnosti fotky. 

Např. bych chtěl hezkou krajinku s rozmazaným popředím.

První co nastavím je clona. Kvůli rozmazanému popředí nastavím nízkou clonu, třeba f/1.8. Fotím z ruky, tak nastavím čas kolem 1/400s, aby fotka nebyla rozmazaná pohybem. ISO doladím podle toho, kolik mám na scéně světla. (Podle stupnice EV a nebo histogramu)

Druhý příklad:

Chci udělat sportovní fotku. U sportu je většinou rychlý pohyb, takže volím krátký čas. Fotím kola, zde je ideální 1/1000s. Clonu volím co nejnižší, protože jsem v lese, kde je málo světla. ISO podle toho, kolik mi zbývá do správné expozice.

Pokud by byla fotka příliš světlá i na nejnižší ISO, zvýším hodnotu clony a nebo zvolím ještě kratší čas. Za sebe bych zvolil kratší čas, nepřijdu o malou hloubku ostrosti.


Třetí příklad:

(Panning - pro pokročilejší)

Chci udělat panning (panshot) fotku. Zde je důležitý delší čas. Fotím kola, tak zvolím třeba 1/30s (čím rychlejší je objekt, může být čas kratší). Clona může být vyšší, volím f/5.6 bude lepší kvůli větší hloubce ostrosti. Líp jezdce "chytím". ISO znovu doladím podle světla. Držím jezdce v hledáčku, jedu s ním a fotím. Tím mi vznikne pozadí rozmazané pohybem.

Závěr:

Jestli jste se dostali až sem, tak děkuji za přečtení. Doufám, že jste o něco moudřejší a příště až vyrazíte fotit, zkusíte si M-ko (M jako MASTER!) 😁 Hlavní je fotit a zkoušet, postupně na to přijdete.

Pokud se chcete dál zdokonalovat, doporučuji tuto knížku. Sám jsem s ní začínal, vše je tam rozebráno dopodrobna. V tomhle článku jsem to vzal hodně po povrchu, zmínil jsem jen to nejdůležitější.

Pokud se Vám podle tohoto návodu nějaká fotka podaří a nasdílíte ji na FB nebo Instagramu můžete ji označit pod hashtagem:

#krotimmko

Rád se na Vaše výtvory podívám. 🙂

Budu rád za veškerou zpětnou vazbu. Pokud by Vám něco chybělo nebo jste něčemu nerozuměli, napište! Vysvětlím a popř. přidám do tohoto článku.

Děkuji za každé sdílení! Můžete tím pomoct někomu dalšímu.

Přeji hodně úspěchů a dobrý světlo!


Zdroje: Google Obrázky a můj fotoarchiv