Cesta za fotkou #2 - Viktor Novák

13.10.2019

Zdravím, vítám Vás u mého druhého dílu blogu "Cesta za fotkou".

Dva týdny po vydání prvního dílu s Kubou Hejlem se mi ozval Viktor Novák. Psal, že se mu moje fotky s Kubou líbí a chtěl by se mnou udělat nějaký projekt. Neváhal jsem a zařadil ho do mého projektu #10s10ti a Viktor souhlasil. 

Jak jsem se později dozvěděl, Viktor si fotografy dost vybírá. Zařadil mě tedy do úzkého kruhu fotografů jako jsou Jakub Fišer, Petr Slavík a Jara Sijka. Dostat se mezi tyto jména mě dost potěšilo.

Kdo je Viktor Novák?

Viktor je Freeride/Dirt/Enduro MTB jezdec původem ze Slovenska. Zhruba rok zpět se přestěhoval do Hynčic pod Sušinou a zde začal spolupracovat s místním penzionem Kolovna. Živí se stavěním trailů pro Kolovnu a časem by se zde rád usadil a traily spravoval. Viktor si žije docela vysněný život. Staví traily, je sponzorovaný velkými značkami jako jsou oblečení Maloja, komponenty BBB Cycling nebo třeba značka kol Bergamont. Většinu svého volného času pak tráví na kole, ať už v horách na enduru nebo ve skate parku na svém dirt/street bajku.

S Viktorem jsem strávil jeden celý víkend, takže to rozdělím do dvou dnů.

Viktor chtěl mimo projekt natočit jedno sponzorské video. Sobota tedy byla jasná, věnovali jsme se natáčení. Bylo to pro mě lepší i co se týče podmínek, v lese bylo špatné světlo a fotky by nevypadaly moc dobře. Video není tak náročné na expozici. 

Probrali jsme co ve videu bude a vyrazili natáčet. První jsme natočili úvod v prostředí Kolovny, poté jsme se přesunuli do lesa. 

V lese panovala skvělá temná atmosféra, vždy jsem chtěl v takových podmínkách natáčet. Dokonce jsme to měli s Viktorem v plánu a podmínky nám perfektně vyšly. 

Většinu času nám propršelo, takže to byl docela velký nápor na techniku. Spoléhal jsem na utěsnění zrcadlovky a objektivů. Zároveň jsem otestoval svůj fotobatoh. 

Budete se divit, ale ani jedna věc nefungovala. Batoh mi v dešti téměř celý promoknul i se vší technikou uvnitř a zrcadlovka také promokla. Nechápu ale proč... Se zrcadlovkou jsem už jednou v prudkém dešti fotil a fungovala bez problému. Tentokrát ale začala blbnout, nefungovalo skoro žádné tlačítko kromě nahrávání a vše jsem musel řešit přes dotykový display. Ke konci se mi začali mlžit objektivy a zrcadlovka nešla ani vypnout. Voda spojila kontakty a páčka na vypnutí ztratila význam. 

Naštěstí už jsme měli skoro hotovo, zbývalo jen dotočit finální záběr na louce. Sjeli jsme tedy do Kolovny a dali chvíli přestávku. Objektivy se stihly vysušit, ale zrcadlovka stále nefungovala podle představ. Natáčet s ní v rámci možností šlo, tak jsme to vyrazili dotočit.

Video jsme dotočili, vrátili jsme se zpět a já dal přes noc zrcadlovku vysušit.

Video jsem zde chtěl zveřejnit, ale stále se řeší podrobnosti. Později ho přidám na svoji Facebook stránku a sem do blogu.

V neděli ráno jsem sáhnul po zrcadlovce a modlil se aby vše fungovalo jak má. Moje přání se vyplnilo a zrcadlovka fungovala jako nová. 

Zpětně jsem si pak uvědomil, že jsem chtěl přejít na bezzrcadlovku od Sony. Tohle mě utvrdilo v tom, že chci zůstat u Canonu a nejspíše u zrcadlovek. Jsou sice těžší a nejsou tak "nabušené" ale má to něco do sebe. Není v tom tolik elektroniky a těla jsou masivní aby něco vydrželi... ať už pády, zimu a nebo vodu. U Sony bych se bál, že odejde úplně. Možná se ale pletu, pokud má někdo se Sony zkušenost, budu rád, když se podělí. :)

Ráno jsme vyrazili na kopec a doufali, že v lese bude alespoň část mlhy ze soboty. Chtěli jsme mít odlišené fotky než ostatní. Většina bajkerů fotí v hezkých slunných dnech a tomu jsme se chtěli vyhnout. Bohužel všechna mlha byla pryč a bylo polojasno, museli jsme se tedy podřídit. 

Viktor mi ukázal svoje oblíbené spoty a udělali jsme zde fotky do mého projektu.

Závěrečná část dne byla nejzajímavější. Oba jsme vzali bajky a vyrazili na vrchol kopce. Chtěli jsme mít fotky z jiného prostředí a s výhledy.

Když jsme dorazili nahoru spadla nám oběma brada. Mezitím co v sobotu dole pršelo, navrchu nasněžilo a byla tam fotogenická námraza...

Začali jsme na vrcholu kopce a sjížděli ho pomalu dolů. Co nám padlo do oka, to jsme fotili.

Jak to shrnout?

Za mě to byl dost záživný víkend plný nových zkušeností. Splnil se mi sen v podobě bajkování na zasněžené hoře a dost jsem si to užil! :)


Tímto moc děkuji Viktorovi za pozvání! Vůbec jsem netušil, že z toho vzejde něco takového.

Snad se Vám článek líbil. Pokud ano, budu rád za sdílení.

Přeji hezké světlo při Vašich výtvorech! :)